Kovácsoltvas a lakásban- trendi vagy ódivatú?


Manapság ismét nagy a divatja a kovácsoltvas (vagy sokszor csak annak tűnő) tárgyak, bútorok, kiegészítők felhasználásának. Nem kell már, hogy kastélyban lakjunk, egy igazán szép, egyedi darab ugyanúgy lehet dísze egy trendi lakásnak, mint egy klasszikus bútorokkal bebútorozott kuckónak.

Előnye, hogy nagyon jól díszíti otthonunkat, kiváló ékessége lehet konyhának, étkezőnek, nappalinak, de még a fürdőszobának is. E mellett egy jól kivitelezett, minőségi darab örök élet, a portörlésen kívül beltérben semmi más gondozást, ápolást nem igényel.

Egyetlen hátránya, hogy fekete lévén eléggé meglátszik rajta a por.





A fenti fotókon szereplő művek a Casalis Grouptól származnak. A Casalis szakemberei igazán alapos, jó minőségű munkát végeznek, legyen szó akár fáról, akár vasról; szívvel-lélekkel művelik meg az alapanyagokat. 

Egyedi tervezésű és kivitelezésű formákból építkeznek, gyári tömeggyártott elemek felhasználása nélkül. A tradicionális kovácsoltvas- formákat saját kezűleg, iparművészeti felfogásban készítik.
A fém mellett a fa iránti szeretet, a fa megmunkálásának egyik különleges módját képviselik: intarzia faképek és intarziás fabútorok is kerülnek ki a műhelyből. 

A képek látványa és a saját tapasztalatok mind azt mondatják velem: kovácsoltvasat mindenhová!

A növény, melyet lehet szeretni és utálni: a sóska


Kiskertünkben valami megtámadta a sóskát. Lyukak lettek rajta és fekete apró gömböcskék, ami talán apró bogár vagy valami kosz- szerűség lehet. Ennek apropóján utána néztem, mit is kell tudni erről a közismert növényről?

 

A sóskáról
A sóskát általában magvetéssel szaporítjuk. Bár könnyen, egyszerű módszerekkel termeszthető, a környezettel szemben kevésbé igényes zöldségfaj, kevés betegsége és kártevője van, főleg konyhakertekben saját felhasználás céljára termesztik, nagyüzemben nemigen, mert nagyon sok vele a munka.
Legnagyobb értéke, hogy már kora tavasszal ad fogyasztható termést. 
A sóska évelő, lágyszárú növény. Mélyre nyúló, erős főgyökeret fejleszt; a levelei pedig vastagok, lándzsa alakúak.
A hosszú nappalok hatására magszárat fejleszt, amit ha eltávolítunk, a levelei továbbra is zsengék, fogyaszthatók maradnak. 

Mikor érzi magát legjobban?
Az optimális hőmérséklet számára 16 °C körül van, de a hideget is jól elviseli, mínusz 10-15 °C alatt fagy csak el. Jól tűri a félárnyékot, de nagy levélhozamra csak fényben gazdag helyen képes. Hosszú nappalok és a nagy meleg hatására hamar magszárba megy.
Talajban nem válogat, vízigénye nagy, szereti a párás környezetet. Szinte minden talajtípuson eredményesen megtermeszthető. Tápanyagok közül a nitrogénből igényel többet, ami közvetlen hatással van a termőképességére. Ezen kívül, mint minden levélzöldségfélének, az átlagosnál valamivel nagyobb a magnézium-és a vasigénye.

Legismertebb fajtája a Pallagi nagylevelű
Nagy levélhozamú, erőteljes fejlődésű fajta. Levelei szélesek, világoszöld színűek és felállók. Évelő, de a 2-3. évtől kezdődően levélhozama csökken. Nagyobb mennyiségű levél főleg kora tavasszal szedhető. Mélyhűtésre, ill. friss fogyasztásra alkalmas. Kora tavaszi és őszi termesztésre ajánlott.

Hogyan gondozzuk?
Különösebb ápolást a gyomláláson, az elpárologtatott nedvesség pótlásán és esetleges fejtrágyázáson kívül nem igényel. Különösen a kezdeti időszakban kell gyakran, kis vízadagokkal öntözni, a kifejlett növények már jobban elviselik a szárazságot.
Szerencsére nem sok kártevője van, leginkább a földibolha szokott kárt tenni benne.

Miért szeretjük?
A sóska savanykás ízének étvágygerjesztő hatása van.
Salátának, levesnek és főzeléknek kiváló, illetve fehér húsok kiegészítője is lehet, akár a kiklopfolt húsba tölteléknek is jó.
Viszonylag nagy a C-vitamin-tartalma, és az emberi szervezet számára fontos ásványokból is sokat tartalmaz (foszfor, vas, kalcium). Magas gyümölcssav- tartalma következtében kedvező étrendi hatású, továbbá frissítő és élénkítő. 


Sóskafőzelék sajtos tojással

Sóskafőzelék

Hozzávalók:
  • sóska,
  • olaj,
  • tej
  • liszt,
  • cukor,
  • kevés só
Elkészítése: A sóskát alaposan meg kell mosni, hogy az összes homok és szennyeződés biztos lemosódjon. A vastagabb levélnyeleket el kell távolítani, hogy a főzelékben ne találkozzunk majd fás részekkel (szálakkal). A forró olajon dinszteld meg, és miután teljesen összeesett időnként megkavarva várd meg, hogy elforrja a levét. Nyomkodd össze a fakanállal, vagy ha teljesen homogénre szeretnéd, turmixold össze botmixerrel. Végül tejjel készült habarással sűrítsd. A besűrítés után ízlés szerint még néhány kanál tejföllel gazdagítható.

Sajtos tojás

Hozzávalók:
  • kevés olaj
  • tojás
  • zöldfűszerek
  • reszelt sajt
Elkészítése: Serpenyőben felmelegítjük az olajat, a tojásokat egyenként beleütjük, az előzetesen összevágott zöldfűszereket (nálam bazsalikom, kakukkfű) és a sót ráhintjük. Ha egy kicsit elkezd sülni a tojás, lazán összekeverjük. Így se nem rántotta, se nem tükörtojás lesz belőle. Amikor már nincs benne nyers rész, elzárjuk a tüzet, a tojást megszórjuk reszelt sajttal és fedő alatt ráolvasztjuk.
Bátrabbak ropogós héjú, finom kenyérrel is fogyaszthatják!